31. 5. 2018

Tak trochu jiný youtubering

Co je to utubering, kdo jsou přední čeští Youtubeři, jak sociální síť Youtube vlastně funguje a jaké možnosti nabízí? Odpovědi na tyto otázky nabídla na Zlín Film Festivalu unikátní akce s názvem UTUBERING, která proběhla v kavárně Baťova institutu za účasti předních češkých youtuberů. Kromě Andrei Hurychové a Veroniky Ďuričové se setkání zúčastnil i youtuber, který je na internetu známý pod přezdívkou Kovy, neboli Karel Kovář. Na jeho internetovém kanálu na YouTube ho sleduje již více než 600 000 uživatelů. Kovy se od ostatních českých youtuberů odlišuje především tím, že se ve svých videích věnuje aktuálnímu dění, společenským tématům či politice, která se divákům snaží přiblížit zábavnou formou.

V roce 2016 jej časopis Forbes označil za 17. nejvlivnějšího Čecha na sociálních sítích a o rok později se v tomtéž médiu umístil na 20. místě prestižního žebříčku „30 pod 30”, který představuje 30 nejtalentovanějších Čechů do 30 let. Před rokem dokonce dostal Kovy možnost vyzpovídat předsedu Evropské komise, Jeana-Clauda Junckera.
Ještě před tím, než se Kovy vydal do Zlína, jsme se ho zeptali, jaké to je mít tak obrovský vliv na mladou generaci. A nejen na to.

Řekněte nám 3 nejlepší věci na tom být oblíbeným českým youtuberem a hvězdou dnešních teenagerů?

Můžu svůj vliv smysluplně využít, vyprávět inspirující příběhy a bavit. A to mě baví!

 

A teď 3 ty nejhorší.

Jsme malá země, takže mě poslední dobou poznává hodně lidé napříč generacemi. Občas z toho vznikají skvělé situace, ale pokud se to stává hodně často, dovede to být vyčerpávající. Je to taky veliká zodpovědnost, ale to beru jako výzvu, se kterou se musím poprat! Nic třetího mě nenapadá, klady suverénně převažují.

 

Youtubering je trend až posledních let. Jak vysvětlujete vaší babičce/rodičům, čím se živíte?

Ti už to dávno chápou. Ale nedávno jsme natáčeli v domově pro seniory. Většinou si vystačím s tím, že natáčím videa na internet. Prarodiče bývají často v obraze díky vnoučatům.

 

Podle aktuálního žebříčku časopisu Forbes jste momentálně devátým nejvlivnějším Čechem na sociálních sítích. Sledují vás statisíce hlavně mladých lidí. Je to jistě velký závazek. Kdy jste si začal uvědomovat, že se stáváte významných influencerem?  

Zhruba po třech letech. Změnil jsem typ obsahu a začal natáčet více osobní videa. Fanouškovská základna bleskově rostla a mě ten vliv začal docházet. Mým hlavním cílem je ho smysluplně využít.

 

Vaše tvorba se oproti ostatním českým youtuberům podstatně liší. Snažíte se zpracovávat i nepopulární témata mezi mladými, jako jsou například nebankovní půjčky, reklamy nebo politika. Jak jsou tato témata mezi mladými sledovaná?

Velmi. Ze srdce nesnáším ten argument, že jsou na něco lidé „moc mladí“, nebo že je to v jejich věku určitě nebude zajímat. Věková generalizace není správná. Tradiční média mají s komunikacích složitých témat mladým obrovský problém. Mě to zpracovávat baví a diváky na to baví koukat. Ideální kombinace.

 

Se svými mladými fanoušky, někdy ještě dětmi, se pravidelně setkáváte. Sledujte i jejich reakce pod videi? Co vás nejvíce překvapuje na Vašem publiku?

Jsou skvělí. Překvapují mě každým dnem. Ta podpora je obrovská, mám skvělou komunitu. Poslední dobou mě spíš překvapuje, kolik mě zná rodičů.

 

Máte nějaký svůj cíl v youtuberingu?

Být s tím co dělám spokojený. Aby mě to dál naplňovalo.

 

S online vlivem jistě přicházejí i nabídky na spolupráci. Jakou nejbizarnější nabídku spolupráce jste dostal?

Automatický lux je můj oblíbený. Spíš se bavím na gramatických chybách nebo neschopnosti správně napsat zahraniční název značky, kterou daný člověk zastupuje. Vtipné jsou taky maily s otevřenou kopií, takže vidíte, že daný zájemce obepsal 40 youtuberů s tou samou nabídkou.

 

Letos se chystáte se svými fanoušky setkat i v rámci Zlín Film festivalu. Je to festival pro děti a mládež, tak nám prozraďte, jaký dětský film nebo seriál je váš vůbec nejoblíbenější?

Zrovna nedávno jsem o tom přemýšlel. Vyrůstal jsem na Večerníčcích a Kouzelné školce. Ale asi úplně nejraději jsem měl Pata a Mata. Dodnes se v nich trochu poznávám, když se snažím o nějakou činnost, která vyžaduje manuální zručnost. V hlavě mi vždycky hraje znělka.

 

Kdy jste naposledy byl ve Zlíně?

Ve Zlíně jsem byl dva roky zpátky a teď na podzim jsem se stavoval v nedalekém Uherském Hradišti na přednášku na místní Obchodní Akademii. Měl jsem zrovna cestu okolo v rámci autogramiád. Už se moc těším! Věřím, že tentokrát město poznám trochu lépe.