4. 5. 2018

RAKOUSKÝ VÝLET

Již 58. ročník Zlín Film Festival – Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež se letos uskuteční od 25. května do 2. června a s ohledem na sté výročí Československa bude věnován právě československému filmu. Jedním z dalších evropských států, které slaví sto let od svého vzniku je i Rakousko. Pozornost filmového festivalu se proto zaměří také na tuto zemi a její kinematografii.

 V sekci Rakouský výlet bude uvedeno 15 rakouských celovečerních filmů pro děti a mládež. Bernd Neuburger přijede osobně uvést své tři filmy Prázdniny se Silvestrem, Líza a šavlozubý tygr a Mozart v Číně, ke kterým skládal hudbu Zdeněk Merta. Známou rakouskou autorku dětských knih Christine Nöstlinger festival připomene hned třemi filmy – dětskou dobrodružnou podívanou Tři lupiči, dívčím příběhem o jednom neobvyklém domě Vila Henrieta a životopisným snímkem Daleko od domova, který bude ve Zlíně zastupovat představitelka hlavní role, malé Christine, Zita Gaier. Do Zlína ji doprovodí i její bratr Enzo Gaier, který zavzpomíná na svou roli Miky z filmu Kůň na balkóně německého režiséra Hüseyna Tabaka, letošní člena mezinárodní odborné poroty pro filmy pro děti a mládež. Tuto „filmovou“ rodinu doplní i mladý herec Abdulkadir Tuncer, který v roce 2012 zaujal rolí dvanáctiletého Veysela v Tabakově dramatu Tvoje krása nemá cenu. Vedle režiséra Tabaka usedne v mezinárodní porotě také významná rakouská producentka Katja Dor a vedle vybírání vítěze 58. ročníku osobně představí dětský film Karo a Pán Bůh a již zmíněné snímky Vila Henrieta a Kůň na balkóně natočené v její produkci. Poprvé se na zlínském festivalu představí i film Dýchat, debut slavného rakouského herce Karla Markovicse, který navštívil festival v roce 2014. Nejnovější rakouskou produkci budou reprezentovat filmy L´Animale, Sedmnáct či Střed mého světa.

Rakousko bude mít i své zastoupení v Mezinárodní soutěži Evropských debutů a Soutěži evropských dokumentů pro mladé publikum. Film Adriana Goigingera Nejlepší ze všech světů bude s dalšími devíti evropskými filmy bojovat o Cenu Evropa a dokumentární hudebně sociální snímek Kinders režisérské dvojice Arash a Arman T. Riahi o první cenu ECFA Doc Award v historii zlínského festivalu.

Přehlídku rakouského filmu zaštituje Velvyslanectví Rakouska v České republice a vznikl ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze a Vídeňským dětským filmovým festivalem. 

Seznam filmů:

Prázdniny se Silvestrem (Ferien mit Silvester, 1990, dir. Bernd Neuburger)
Delegace: Bernd Neuburger (režisér)

Lisa a šavlozubí tygři (Lisa und die Säbelzahntiger, 1995, dir. Bernd Neuburger)
Delegace: Bernd Neuburger (režisér)

Tři lupiči (Die 3 Posträuber, 1998, dir. Andreas Prochaska)

Twinni (Twinni, 2003, dir. Ulrike Schweiger)

Vila Henrietta (Villa Henriette, 2004, dir. Peter Payer)
Delegace: Katja Dor (producentka, členka hlavní poroty)

Karo a Pán Bůh (Karo und der liebe Gott, 2006, dir. Danielle Proskar)
Delegace: Katja Dor (producentka, členka hlavní poroty)

Mozart v Číně (Mozart in China, AUT/GER/CHN, 2008, dir. Bernd Neuburger)
Delegace: Bernd Neuburger (režisér)

Dýchat (Atmen, 2011, dir. Karl Markovics)

Tvoje krása nemá cenu (Deine Schönheit ist nichts wert, AUT/TUR, 2012, dir. Hüseyin Tabak)
Delegace: Abdulkadir Tuncer (hlavní herecký představitel), Hüseyin Tabak (režisér, člen hlavní poroty)

Kůň na balkóně (Das Pferd auf dem Balkon, 2012, dir. Hüseyin Tabak)
Delegace: Hüseyin Tabak (režisér, člen hlavní poroty), Katja Dor (producentka, členka hlavní poroty), Enzo Gaier (hlavní herecký představitel)

Macondo (Macondo, 2014, dir. Sudabeh Morteza)

Střed mého světa (Die Mitte der Welt, AUT/GER, 2016, dir. Jakob M. Erwa)

Daleko od domova (Maikäfer Flieg, 2016, dir. Mirjam Unger)
Delegace: Zita Gaier (hlavní herecká představitelka), Lino Gaier (herec)

Sedmnáct (Siebzehn, 2017, dir. Monja Art)

L´Animale (L´Animale, 2018, dir. Katharina Mückstein)