3. 5. 2018

58. ZLÍN FILM FESTIVAL SE PONESE V DUCHU OSLAV ČESKOSLOVENSKÉHO FILMU

58. ročník Zlín Film Festivalu představí na 300 filmových snímků z 55 zemí světa. Kromě zástupců z klasických filmových velmocí nabídne divákům filmy z netradičních zemí, jako jsou Svazijsko, Faerské ostrovy, Singapur, Venezuela nebo Chile.

Nosným tématem festivalu je letos oslava stého výročí Československa, které se promítne do několika filmových sekcí i doprovodného programu. Doplní je rakouské filmové okénko a sekce amerického nezávislého filmu. Festival odstartuje již 25. května a potrvá do 2. června 2018. 

Nejstarší a největší filmová přehlídka svého druhu na světě začíná již za tři týdny ve Zlíně a v dalších satelitních městech. Filmový festival zahájí v pátek 25. května islandský film režiséra Bragi Þór Hinrikssona Falkoni ve své mezinárodní premiéře. Při večerním zahájení pro dospělé diváky se v distribuční premiéře představí slovensko český film Nina režiséra Juraje Lehotského. 

Dramaturgové programového oddělení Zlín Film Festivalu zhlédli letos opět přes 2000 snímků, aby z nich vybrali 300 filmů, které se představí festivalovým divákům.

„Stejně jako loni nabídneme o něco menší počet snímků než v minulosti, které ale budeme více reprízovat a lidé tak budou mít větší šanci je na festivalu zhlédnout,“

uvádí umělecká ředitelka Markéta Pášmová a doplňuje:

„Letošní soutěže věnované dětem a mládeži mají velmi silné obsazení a nabídnou mnoho mezinárodních či evropských premiér. Zejména nabídka filmů určených dětskému publiku do 12 let nám udělala velkou radost, protože jsme mohli vybírat z opravdu kvalitních filmů z celého světa.“ 

Letošní novinkou je povýšení žánru dokumentárního filmu do roviny soutěžní.

The ECFA Doc Award ocení nejlepší ze 7 evropských dokumentů pro mladé publikum a ZFF na organizaci této soutěže spolupracuje s Evropskou asociací dětského filmu (ECFA),

přibližuje Markéta Pášmová. Diváci se dále mohou znovu těšit na snímky pro děti a mládež, evropské režijní debuty, animovanou tvorbu, studentské filmy a mnoho dalších – celkem v šesti soutěžních a v pěti mimosoutěžních sekcích.

„V soutěžích máme připraveno 33 celovečerních snímků, 62 krátkých filmů animovaných a 74 krátkých studentských,

vypočítává umělecká ředitelka. 

Festivalová filmová témata 

Hlavním tématem 58. ročníku filmového festivalu bude s ohledem na sté výročí Československa právě československý film, který se divákům představí ve třech tematických sekcích a obsahuje celkově 43 snímků.

Promítat budeme například kolekci českých a slovenských dětských filmů a pohádek sestavenou hereckými a filmovými osobnostmi, doplněné jejich autentickými vzpomínkami. Řada z nich přijede svůj oblíbený film na festival uvést,

informovala Markéta Pášmová. Dodala, že sekce obsahuje 18 filmů a nechybí mezi nimi například snímky Ať žijí duchové, Tři veteráni, S tebou mě baví svět, Byl jednou jeden král nebo animovaná klasika Potkali se u Kolína. K vidění však budou i u Čechů méně známé slovenské filmy jako Neberte nám princeznú nebo Keby som mal pušku, ale samozřejmě i Perinbaba. 

Jedna ze sekcí věnovaných českému filmu vyzdvihne i fenomén československé filmové hudby a prostřednictvím dětských filmů zavzpomíná na významné hudební skladatele jako jsou Jaroslav Uhlíř či již zesnulí Karel Svoboda, Petr Skoumal, Petr Hapka či Angelo Michajlov.

Neopomeneme ani nedožité 90. narozeniny mezinárodně proslulého scenáristy, dramaturga FSB Barrandov a spisovatele Oty Hofmana,“

dodává Markéta Pášmová. Jeho život a tvorbu připomene mimo retrospektivní filmovou sekci fotografická výstava, nový televizní dokument Karla Smyczka a pokřtěna bude také monografie nazvaná Ota Hofman: Poutník světem fantazie!

Festival se zaměří i na 120. výročí vzniku prvních českých filmů. Speciální komentovaný blok filmů Jana Kříženeckého z konce 19. století pro Zlín Film Festival připravuje Národní filmový archiv. V krásném prostředí místního parku se budou v Biografu za klavírního doprovodu promítat československé němé komedie z prvních desetiletí, jako např. Byl první máj, Noční děs, Zlaté srdéčko či Roztržené foto. 

Pozornost filmového festivalu bude soustředěná také na Rakousko, jeho kinematografii a kulturu.  V sekci Rakouský výlet bude promítáno 15 rakouských celovečerních filmů pro děti a mládež. Filmy přijede uvést řada tvůrců i herců. Sekce se koná pod záštitou Rakouského velvyslance v Praze a byla podpořena Rakouským kulturním fórem v Praze. 

Přirozeným protipólem tradiční evropské kinematografii bude uvedení nové sekce věnované americkému nezávislému filmu pro mládež American Teen, která promísí starší snímky, jako jsou Přízračný svět či Napoleon Dynamite s novinkami Saturday Church a Má volba. 

Kompletní filmový program bude k dispozici 14. května 2018 na www.zlinfest.cz 

Poroty a další slavné hvězdy festivalu       

Soutěžní filmy budou i letos posuzovat odborníci i dětští porotci z různých zemí světa.

„Českou republiku reprezentuje herečka Anna Geislerová a spolu s filmaři z Německa, Rakouska, Indie a Polska se bude věnovat filmům pro děti a mládež. Střihač a producent Adam Dvořák bude spolu s dalšími kolegy posuzovat evropské první filmy a herečka, režisérka a hudebnice Johana Švarcová se bude zabývat studentskými soutěžními snímky,

jmenuje Markéta Pášmová.

Oslava výročí republiky se promítne také do ocenění, které si odváží z festivalu významné osobnosti. V pořadí již dvaadvacátý Zlatý střevíček převezmou na 58. ročníku Zlín Film Festivalu historicky poprvé dvě osobnosti filmového plátna – slovenská herečka Magda Vášáryová a český herec Jaromír Hanzlík. Hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem letos organizátoři festivalu společně s Nadačním fondem Kapka naděje odhalí české herečce Ivaně Andrlové a slovenskému herci Maroši Kramárovi.  

Velkou hvězdou letošního Zlín Film Festivalu bude Maestro Andrea Morricone, jeden z největších současných italských skladatelů a dirigentů, syn fenomenálního skladatele Ennio Morriconeho. Andrea Morricone ztvárnil hudební kompozici ke snímku 72 Hours in Bangkok, filmu českého režiséra a producenta Lubomíra Haltmara, který bude uvedený na festivalu ve světové premiéře. Snímek pojednává o ztraceném dvouletém chlapci v Bangkoku a poukazuje na tematiku ztracených dětí. Projekci bude předcházet koncertní vystoupení Andrea Morriconeho a mimo stěžejní skladby z filmu zazní i filmové melodie jeho otce či jejich společná kompozice, která vznikla k filmu Bio Ráj.  

Také letos přivítá zlínský festival mladé nadějné herecké talenty z celého světa. Film ZOO doprovodí do Zlína šestnáctiletý irský herec Art Parkinson, známý například z kultovního seriálu Hra o trůny či devatenáctiletý texaský rodák Josh Wiggins, který si zahrál například ve snímcích Nová šance (The Bachelors) nebo Průšvihář (Hellion). Na festival přijede uvést soutěžní snímek Cesta divočinou (Walking Out). 

Film Industry program

Do Zlína během festivalu zamíří také mnoho filmových profesionálů, pro které je připravený bohatý program. V letošním roce se uskuteční několik akcí, které se dotknou např. tématu regionálních filmových pobídek (připravuje se ve spolupráci se ZLÍN FILM OFFICE), otevře se rezonující téma „práce s filmy pro děti a mládež v českých kinech“, které bude realizováno pod hlavičkou vzdělávacího projektu „Nové kino.“ Pro zahraniční filmové profesionály budou prezentovány nové české filmy pro děti a mládež. Diskutovat se bude také o úskalích realizace animovaného celovečerního filmu při prvním pravidelném kulatém stole organizovaném Asociací animovaného filmu. Nedílnou součástí Industry programu je setkání zástupců mezinárodních i tuzemských festivalů s názvem Festival Community. Pro studenty filmových oborů bude určeno několik speciálních programů, např. první ročník tzv. filmové burzy, která má propojit filmové profesionály realizující své projekty ve Zlínském kraji a studenty místních filmových škol.

Pětileté fungování dětského kanálu České televize bude prezentováno pod názvem Déčko slaví, pět let baví a spolu s výkonným ředitelem ČT:D Petrem Kolihou oslaví páté narozeniny také tvůrci a herci dětských pořadů tohoto kanálu. Industry program bude věnován rovněž segmentu filmové výchovy, již potřetí se bude konat také konference RRTV pod názvem Media dětem, média s dětmi. Zvláštní pozornost si zasluhuje preventivní a osvětová část Industry programu, která se letos zaměří na prevenci rizikové virtuální komunikace a spolu s Národní centrálou proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR odstartuje kampaň Say No! / Řekni Ne! – online sexuálnímu nátlaku a vydírání dětí

Kompletní program Film Industry bude zveřejněn 10. května 2018 na www.zlinfest.cz a řada akcí bude přístupná i zájemcům z řad široké veřejnosti. 

Doprovodný program

Filmový program už tradičně doplňuje i pestrý doprovodný program. Tvoří jej řada divadelních představení, koncertů, workshopů, dále odborné přednášky, výstavy, interaktivní a benefiční programy, ale také sportovní a společenské akce. 

Jednou z nich, která navazuje na hlavní festivalové téma – filmovou hudbu v československém filmu -  je i koncertní talk show o hudbě, filmu a vzpomínkách. Zazní během ní to nejlepší z tvorby Karla Svobody, Petra Hapky, Jaroslava Uhlíře, Petra Skoumala, Angela Michajlova či Jana Hammera.

„Komponovaný večer Zazpívej mi film nebude jen o poslechu známých filmových písní. Diváci se do něj mohou sami aktivně zapojit, mohou se těšit i na hudební improvizace a také na nové a netradiční hudební aranže,“

nastínila výkonná ředitelka filmového festivalu Jarmila Záhorová. Speciálním hostem večera bude skladatel, klavírista, zpěvák a herec Ondřej Gregor Brzobohatý, který je sám autorem filmových melodií.  Filmová hudba však bude rezonovat celým festivalem a návštěvníci budou mít možnost setkat se s ní na různých místech ve Zlíně. 

Již tradiční součástí Zlín Film Festivalu je dražba uměleckých filmových klapek. Letošní kolekce Salonu filmových klapek je svým rozsahem podobná tomu předchozímu a bude tvořena 145 originálními díly od předních tuzemských výtvarníků, z nichž někteří se do projektu zapojují od jeho samotného začátku. 21. ročník Salonu filmových klapek má letos šest zastávek, včetně zahraniční expozice v Evropském parlamentu v Bruselu. Vyvrcholí opět tradiční aukcí, která se uskuteční 27. května v Kongresovém centru ve Zlíně.

Poslední festivalový den, sobota 2. června, bude letos opět patřit běhu v ulicích festivalového Zlína. Uskuteční se zde již 3. ročník Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2018.

O Zlín Film Festivalu

Zlín Film Festival – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě.

„Posláním festivalu je prezentace celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež, její zpřístupnění dětskému divákovi a rovněž vytvoření nabídky kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu,“

uvádí prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodává:

„Důležitým aspektem festivalu je mladé diváky prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat jejich povědomí o okolním světě, rozvíjet estetické, sociální a morální cítění. Cílem odborného programu je potom přispívat k rozvoji české kinematografie pro děti a mládež.“ 

Na programu festivalu jsou letos opět stovky akcí a projekcí, které se budou odehrávat na více než dvou desítkách míst nejen ve Zlíně.

Již od poloviny března probíhá festival po celé České republice právě prostřednictvím projektů, jako je Salon filmových klapek nebo Kinematovlak, který startuje 15. května ze Zlína,“

říká Čestmír Vančura a dodává:

„Filmové projekce přivezeme od 8. do 12. června do Mikulova, kde v rámci festivalových Ozvěn představíme 20 snímků.“ 

58. ročník Zlín Film Festivalu se koná od 25. května do 2. června 2018 ve Zlíně a dalších městech ČR. Pořadatelem festivalu je společnost FILMFEST, s.r.o.

SEZNAM SOUTĚŽÍ CELOVEČERNÍCH FILMŮ 

Mezinárodní soutěž filmů pro děti

Los Bando, dir. Christian Lo, NOR, 2018, česká premiéra

Čingischánovy děti, dir. Zolbayar Dorj, MON, 2017, česká premiéra

Pipsi, dir. Rohan Deshpande, IND, 2017, evropská premiéra

Rosie & Moussa, dir. Dorothée Van Den Berghe, BEL, 2018, česká premiéra

Supa Modo, dir. Likarion Wainaina, KEN/GER, 2018, česká premiéra

Falkoni, dir. Bragi Þór Hinriksson, ICE, 2018, mezinárodní premiéra

Přání k mání, dir. Vít Karas, CZE, 2017

Lovci čarodějnic, dir. Rasko Miljkovic, SRB/MK, 2018, evropská premiéra 

Mezinárodní soutěž filmů pro mládež 

Backstage, dir. Andrea Sedláčková, SVK/CZE, 2018, česká premiéra

Ječná pole za horami, dir. Tian Tsering, GBR, 2017, česká premiéra

Na mou duši, dir. Luc Picard, CAN, 2017, česká premiéra

Čtyřicet plešatých, dir. Sadegh Sadegh Daghighi, IRN, 2017, evropská premiéra

Můj fotbalový svět, dir. Carlos Morelli, URU/ARG/BRA, 2017, česká premiéra

Boj s obry, dir. Anders Walter, USA/GBR/BEL, 2017, česká premiéra

Rock My Heart, dir. Hanno Olderdissen, GER, 2017, česká premiéra

Cesta divočinou, dir. Alex Smith, Andrew J. Smith, USA, 2017, česká premiéra 

Mezinárodní soutěž evropských celovečerních debutů 

Ava, dir. Léa Mysius, FRA, 2017

Candice za zrcadlem, dir. Aoife McArdle, IRL, 2017

Tenkrát v zemi indiánů, dir. Ilker Cątak, GER, 2017

Jehelníček, Deborah Haywood, GBR, 2017, česká premiéra

Nevinná srdce, dir. Roberto De Paolis, ITA, 2017, česká premiéra

Děti léta, dir. Gudrún Ragnarsdóttir, ICE/NOR, 2017, česká premiéra

Hurikán, dir. Annika Berg, DNK, 2017, česká premiéra

Nejlepší ze všech světů, dir. Adrian Goiginger, AUT, 2017

My, dir. René Eller, NDL/BEL, 2018, česká premiéra

Dívčí snění, dir. Sakaris Stora, Faroe Islands/DNK, 2017, česká premiéra 

Mezinárodní soutěž evropských dokumentů pro děti a mládež 

Děti online, dir. Kateřina Hager, CZE, 2017

Revoluční koníček, dir. Selma Vilhunen, FIN, 2017

Kinders, dir. Arash T. Riahi, Arman T. Riahi, AUT, 2016

Planeta Česko, dir. Marián Polák, CZE, 2017

Vzdálený psí štěkot, dir. Simon Lereng Wilmont, DNK/SWE/FIN, 2017

Dívka od jezera Änzi, dir. Alice Schmid, SUI, 2016, česká premiéra

Marcus a Martinus, dir. Daniel Fahre, NOR, 2017, česká premiéra

ANDREA MORRICONE  (10. 10. 1964, Řím, Itálie)

Jeden z největších současných italských skladatelů a dirigentů. Syn známého a fenomenálního skladatele Ennia Morriconeho. Už ve věku čtrnácti let se Andrea rozhodl následovat v hudebních krocích svého otce. Svá hudební studia začal na Konzervatoři Santa Cecilia v rodném Římě.                 S odhodláním dále rozvíjet své hudební znalosti a dovednosti se Andrea rozhodl strávit další dva roky v Národní akademii St. Cecilia v Římě, jedné z nejstarších a nejvíce uznávaných hudebních institucí na světě. V roce 1998 zde získal magisterský titul pod vedením Franco Donatoniho a Azia Corghiho. Andrea studoval i pod hudebními hvězdami Ada Gentile, Irma Ravinale a Ivan Fedele. Každá z těchto mimořádných osobností hrála roli při formování hudebního života mladého skladatele a dirigenta.  

Andrea Morricone složil filmovou hudbu pro americké filmy Capturing Friedmans a Liberty Heights . Spolupracoval se svým otcem na scénáři Cinema Paradiso, za který v roce 1991 získal cenu BAFTA. Jeho hudba však doprovází celou řadu dalších italských filmů. Andrea dnes spolupracuje s talentovanými umělci, hudebníky, zpěváky a maestry po celém světě. 

Oslnivý talent, pronikavý lesk a neustávající inovace jsou charakteristickými rysy jeho hudby a hudební historie. Jeho díla, podobně jako díla jeho otce, od klasického komponování až po filmy a televizi, byly řádně uznány po celém světě některými z nejprestižnějších organizací hudebního průmyslu. 

Ve  Zlíně v rámci 58. Zlín Film Festivalu uvede svým koncertem český film 72 Hours in  Bangkok režiséra a producenta Lubomíra Haltmara. Koncert a projekce filmu se uskuteční v pondělí 28. května od 19.00 hodin.

YOUNG STARS 58. ZFF 

Art Parkinson

*2001, Irsko

Hlavní představitel mladého Toma šestnáctiletý Art Parkinson z filmu Zoo je známý především z dnes již kultovního seriálu Hra o trůny, kde si zahrál Ricka Starka. Svůj hlas propůjčil nebojácnému Kubovi v animovaném celovečerním filmu Kubo a kouzelný meč (Kubo and the Two Strings), za nějž získal v roce 2016 nominaci na cenu Annie Awards. Po boku slavných herců Luke Evanse a Dwayna Johnsona si zahrál i ve fantasy filmu Drákula: Neznámá legenda (Dracula Untold) a katastrofickém San Andreas. V roli bratra hlavní hrdinky se objevil i ve filmu Boj s obry (I Kill Giants), který bude letos soutěži o Zlatý střevíček o nejlepší film pro mládež. Festival promítne i sportovní film Porazit Socrata (Shooting for Socrates), příběh se Severního Irska na pozadí mistrovství světa ve fotbale v roce 1986. 

Zoo (Zoo, IRL/GBR, 2017), Colin McIvor
https://www.imdb.com/title/tt3688342/ 

Film byl natočen v irsko-britské koprodukci a vznikl na základě skutečného příběhu o partě dětí, které za pomoci místní podivínky zachraňují slůně Bustera z místní zoo během německých náletů nad Belfastem v roce 1941. 

Josh Wiggins

*1998, USA

Hlavní představitel dospívajícího Davida z filmu Cesta divočinou a rodák z amerického Texasu má již několik hereckých zkušeností za sebou. V roce 2004 debutoval po boku Aarona Paula a Juliette Lewis v dramatu Hellion režiséra Kata Chandlera. Od té chvíle dostává v dalších filmech hlavní role a setkává se např. Thomasem Haden Churchem ve filmu Hrdina Max (Max), Joshem Duhamelem v Lost in the Sun či Billem Paxtonem ve snímku Útěk za snem (Mean Dreams). Vedle dobrodružné Cesty divočinou promítne Zlín Film Festival jeho další nový film Nová Šance (The Bachelors) s J.K.Simmonsem v hlavní roli. 

Cesta divočinou (Walking Out, USA, 2017), Alex Smith, Andrew J. Smith
https://www.imdb.com/title/tt5420886/

Teenager David přijede z velkoměsta do Montany, aby se setkal s odcizeným otcem. Vydají se spolu na lov do zasněžených hor a jejich vztah projde velkou zkouškou, když oběma půjde v tomto dobrodružství o život. V srdci divočiny dojde ke střetu s medvědem grizzly a typický městský kluk tak zažívá zkoušku dospělosti.