20. 4. 2018

58. ZLÍN FILM FESTIVAL ZNÁ LETOŠNÍ SOUTĚŽNÍ FILMY

Fotbal na islandské sopce, superhrdinové na dvou kontinentech, koňské závody na mongolských pláních, bláznivá cesta malých rockerů, boj proti pradávným obrům, retro dobrodružství malých únosců či cesta odvahy v drsné americké divočině.

Tato a další témata budou obsahovat filmy v mezinárodních soutěžích filmů pro děti a mládež 58. Zlín Film Festivalu – Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež, který proběhne od 25. května do 2. června 2018.

 Islandský film režiséra Bragi Þór Hinrikssona Falkoni ve své mezinárodní premiéře zahájí 58. ročník ZFF dne 25. května 2018. Večerní zahájení obstará distribuční premiéra slovensko českého filmu Nina režiséra Juraje Lehotského.

 Dospělé publikum se může těšit na soutěž evropských celovečerních hraných debutů, která nahlíží na svět dětí a mladých lidí.

Letošní novinkou je povýšení žánru dokumentárního filmu do roviny soutěžní. The ECFA Doc Award ocení nejlepší ze 7 evropských dokumentů pro mladé publikum a ZFF na organizaci této soutěže spolupracuje s Evropskou asociací dětského filmu.

Nesmíme zapomenout ani na soutěže krátkých filmů. Mezinárodní soutěž krátkých animací pro děti představí svým malým divákům 62 filmů z 24 zemí světa. Největší zastoupení bude mít Francie a Rusko. Nejexotičtějšími zeměmi jsou Singapur, Venezuela a Chile. Každoroční soutěžní přehlídka studentských filmů Zlínský pes nabídne opět tři kategorie – film hraný, dokumentární a animovaný.

Čeští zástupci nesmí chybět v soutěžích ani letošní rok. V přehlídce dětských filmů se představí magické Přání k mání  Víta Karase. Českou distribuční předpremiérou zahájí svou filmovou pouť taneční slovensko česká koprodukce režisérky Andrey Sedláčkové Backstage, kterou bude provázet bohatý doprovodný program. V nové sekci soutěžních dokumentů bude mít Česká republika v ohni hned dvě želízka – aktuální Děti online Kateřiny Hager a přírodopisnou Planetu Česko režiséra Mariána Poláka.

Hlavním tématem 58. ročníku filmového festivalu bude s ohledem na sté výročí Československa právě československý film, který se divákům představí hned ve 4 tematických sekcích – Filmy mého dětství, Filmová hudba, Ota Hofman 90 a Televizní seriály.

Opomenuto nezůstane ani 120. výročí vzniku prvních českých filmů. Speciální komentovaný blok filmů Jana Kříženeckého z konce 19. století pro Zlín Film Festival připravuje Národní filmový archiv. V krásném prostředí místního parku se budou v Biografu za klavírního doprovodu promítat československé němé komedie z prvních desetiletí, jako např. Byl první máj, Noční děs, Zlaté srdéčko či Roztržené foto.

Pozornost filmového festivalu se zaměří také na Rakousko, jeho kinematografii a kulturu.  V sekci Rakouský výlet bude promítáno 15 rakouských celovečerních filmů pro děti a mládež. Bernd Neuburger přijede osobně uvést své tři filmy Prázdniny se Silvestrem, Líza a šavlozubí tygři a Mozart v Číně, ke kterým skládal hudbu Zdeněk Merta. Známou rakouskou autorku dětských knih Christine Nöstlinger festival připomene třemi filmy – dětskou dobrodružnou podívanou Tři lupiči, dívčím příběhem o jedné neobvyklé vile Vila Henrieta a životopisným snímkem Daleko od domova, který bude ve Zlíně zastupovat představitelka hlavní role, malé Christine, Zita Gaier. Do Zlína ji doprovodí i její bratr Enzo Gaier, který zavzpomíná na svou roli Miky z filmu Kůň na balkóně německého režiséra Hüseyna Tabaka, letošní člena mezinárodní odborné poroty pro filmy pro děti a mládež.

Přirozeným protipólem tradiční evropské kinematografii bude uvedení nové sekce věnované americkému nezávislému filmu pro mládež American Teen, která promísí starší snímky, jako jsou Přízračný svět či Napoleon Dynamite s novinkami Saturday Church a And Then I Go.

Do Zlína zamíří rovněž mnoho filmových profesionálů, pro které je připravený bohatý program. V letošním roce připravujeme několik akcí, které se dotknou např. tématu regionálních filmových pobídek (připravujeme ve spolupráci se ZLÍN FILM OFFICE), otevřeme rezonující téma „práce s filmy pro děti a mládež v českých kinech“, které bude realizováno pod hlavičkou vzdělávacího projektu NOVÉ KINO. Již podruhé budou prezentovány připravované české filmy pro děti mládež v projektu WORKS IN PROGRESS určeném především zahraničním filmovým profesionálům. Diskutovat budeme o úskalích realizace animovaného celovečerního filmu nebo o výhodách či nevýhodách mezinárodních koprodukcí. Nedílnou součástí Industry programu je setkání zástupců mezinárodních i tuzemských festivalů s názvem Festival Community. Pro studenty filmových oborů připravujeme několik speciálních programů, např. scenáristický a dramaturgický workshop nebo první ročník tzv. filmové burzy, která má propojit filmové profesionály realizující své projekty ve Zlínském kraji a studenty místních filmových škol.

Kompletní program Film Industry bude zveřejněn 10. května 2018 na www.zlinfest.cz a řada akcí bude přístupná i zájemcům z řad široké veřejnosti.

Kompletní filmový program bude k dispozici 14. května 2018 na www.zlinfest.cz

Seznam soutěží celovečerních filmů 

Mezinárodní soutěž filmů pro děti 

Los Bando, dir. Christian Lo, NOR, 2018, česká premiéra
Čingischánovy děti, dir. Zolbayar Dorj, MON, 2017, česká premiéra
Pipsi, dir. Rohan Deshpande, IND, 2017, evropská premiéra
Rosie & Moussa, dir. Dorothée Van Den Berghe, BEL, 2018, česká premiéra
Supa Modo, dir. Likarion Wainaina, KEN/GER, 2018, česká premiéra
Falkoni, dir. Bragi Þór Hinriksson, ICE, 2018, mezinárodní premiéra
Přání k mání, dir. Vít Karas, CZE, 2017
Lovci čarodějnic, dir. Rasko Miljkovic, SRB/MK, 2018, evropská premiéra 

Mezinárodní soutěž filmů pro mládež

Backstage, dir. Andrea Sedláčková, SVK/CZE, 2018, česká premiéra
Ječná pole za horami, dir. Tian Tsering, GBR, 2017, česká premiéra
Na mou duši, dir. Luc Picard, CAN, 2017, česká premiéra
Čtyřicet plešatých, dir. Sadegh Sadegh Daghighi, IRN, 2017, evropská premiéra
Můj fotbalový svět, dir. Carlos Morelli, URU/ARG/BRA, 2017, česká premiéra
Boj s obry, dir. Anders Walter, USA/GBR/BEL, 2017, česká premiéra
Rock My Heart, dir. Hanno Olderdissen, GER, 2017, česká premiéra
Cesta divočinou, dir. Alex Smith, Andrew J. Smith, USA, 2017, česká premiéra 

Mezinárodní soutěž evropských celovečerních debutů

Ava, dir. Léa Mysius, FRA, 2017
Candice za zrcadlem, dir. Aoife McArdle, IRL, 2017
Tenkrát v zemi Indiánů, dir. Ilker Cątak, GER, 2017
Jehelníček, Deborah Haywood, GBR, 2017, česká premiéra
Nevinná srdce, dir. Roberto De Paolis, ITA, 2017, česká premiéra
Děti léta, dir. Gudrún Ragnarsdóttir, ICE/NOR, 2017, česká premiéra
Hurikán, dir. Annika Berg, DNK, 2017, česká premiéra
Nejlepší ze všech světů, dir. Adrian Goiginger, AUT, 2017
My, dir. René Eller, NDL/BEL, 2018, česká premiéra
Dívčí snění, dir. Sakaris Stora, Faroe Islands/DNK, 2017, česká premiéra 

Mezinárodní soutěž evropských dokumentů pro děti a mládež

Děti online, dir. Kateřina Hager, CZE, 2017
Revoluční koníček, dir. Selma Vilhunen, FIN, 2017
Kinders, dir. Arash T. Riahi, Arman T. Riahi, AUT, 2016
Planeta Česko, dir. Marián Polák, CZE, 2017
Vzdálený psí štěkot, dir. Simon Lereng Wilmont, DNK/SWE/FIN, 2017, česká premiéra
Dívka od jezera Änzi, dir. Alice Schmid, SUI, 2016, česká premiéra
Marcus a Martinus, dir. Daniel Fahre, NOR, 2017, česká premiéra