6. 3. 2018

O čem bude letošní filmový festival?

Československé filmy pro děti a mládež. To je hlavní téma 58. ročníku Zlín Film Festivalu, které se váže k letošnímu stému výročí založení republiky. Doplňovat ho pak bude rakouské filmové okénko, které připomene stejné výročí našeho jižního souseda.  

Hlavním tématem 58. ročníku filmového festivalu bude s ohledem na sté výročí Československa právě československý film, který se divákům představí hned ve 4 tematických sekcích.

„Promítat budeme například kolekci dětských filmů a pohádek sestavenou hereckými a filmovými osobnostmi, doplněné jejich autentickými vzpomínkami,“

informovala Markéta Pášmová. Dodala, že jedna ze sekcí bude patřit také mezinárodně proslulému scenáristovi, dramaturgovi FSB Barrandov a spisovateli Otu Hofmanovi, který by letos oslavil své 90. narozeniny. Právě na festivalu bude mít premiéru nový dokument Karla Smyczka, který mapuje Hofmanovu práci. Kromě toho se diváci a návštěvníci mohou těšit na 9 nejúspěšnějších televizních seriálů pro děti a mládež, a festival rovněž připomene fenomén československé filmové hudby. Opomenuto nezůstane ani 120. výročí vzniku prvních českých filmů. Speciální komentovaný blok filmů Jana Kříženeckého z konce 19. století pro Zlín Film Festival připravuje Národní filmový archiv.

Pozornost filmového festivalu se zaměří také na Rakousko, jeho kinematografii a kulturu.  V sekci filmového programu bude promítáno téměř 20 rakouských celovečerních filmů a rovněž řada filmů animovaných a studentských.

„Vložili jsme do programu malé rakouské okénko, protože naši sousedé slaví stejné výročí jako my, po staletí jsme s nimi sdíleli jeden stát,“

připomněla Markéta Pášmová. Přirozeným protipólem tradiční evropské kinematografii bude uvedení nové sekce věnované americkému nezávislému filmu pro mládež.