6. 2. 2018

Jan Svěrák a Zlín Film Festival účastníky španělského filmového festivalu MICE

Ve dnech 10. – 24. února ožije třetí největší španělské město Valencie a další města v jeho blízkosti filmovým vzděláváním.

Proběhne tu totiž 6. ročník filmového festivalu MICE (Mostra Internacional Cinema Educatiu), který propojuje filmové profesionály s dětskými a mladými tvůrci ve formě mezinárodních soutěží krátkých filmů, filmových projekcí, workshopů, besed a dalších vzdělávacích programů. Tento originální festival nejen pro děti a mládež pojí se Zlín Film Festivalem několikaleté přátelství a díky němu vznikla i myšlenka na uspořádání letošní přehlídky českého filmu a kultury. Díky spolupráci s Českým filmovým centrem v Madridu mohou tak španělští návštěvníci festivalu MICE vidět režiséra Jana Svěráka, který přijede osobně uvést své filmy Kolja a Tmavomodrý svět. Ve své španělské tour bude pokračovat režisérka úspěšného animovaného filmu Lichožrouti Galina Miklínová, která byla čestným hostem na loňském festivalu animovaného filmu Animayo na Kanárských ostrovech. Absolventské filmy Prague Film School přijede představit jeden z jejích zakladatelů Tariq Hager. Pro ty nejmenší diváky jsou připravena Krtkova dobrodružství. Za přítomnosti české velvyslankyně proběhne ve Castellón de la Plana výjimečný koncert klasické hudby, kde zazní Bedřich Smetana a Antonín Dvořák.

Členkou mezinárodní poroty bude i dramaturgyně Zlín Film Festivalu Jaroslava Hynštová, která bude posuzovat studentské filmy společně s kolegy z Nizozemska, Tchaj-wanu, Austrálie, Turecka, Argentiny a dalších zemí.

O svém festivalu, důvodech pro českou přehlídku i o vztazích ke Zlín Film Festivalu již více ředitel MICE filmového festivalu Josep Arbiol v rozhovoru.

Představte nám, prosím, filmový festival MICE.

MICE je filmovým festival vzdělávacího charakteru. Nejedná se jen o dětský filmový festival. Vzdělávání nás provází celý život. Festival se soustředí na filmy natočené dětmi ze základních škol, studentů středních škol a univerzit. Zajímá nás skutečnost, jak se mladí lidé učí psát obrazem a používají film jako kritický nástroj pro lepší život ve svobodné a demokratické společnosti. Na druhé straně jim chceme poskytnout kvalitní filmové vzory a proto jim na festivalu nabízíme i profesionální kinematografii. Chci, aby můj syn uměl psát, ale nechci ho omezovat na výtvory jeho spolužáků. Musí se seznámit se Cervantesem, Kunderou či Proustem. Přesně tak to platí i ve filmové výchově.

O čem bude Česká přehlídka na festival MICE?

V první řadě bych rád poděkoval Českému centru v Madridu a Zlín Film Festivalu za cenné rady. Chtěl bych zdůraznit především přítomnost Jana Svěráka na našem festivalu. Jeho návštěva ve Valencii je naším splněným snem. Uvidím Kolju po 20 letech a budu sedět hned vedle oscarového režiséra. Rád bych se zmínil i o filmech jako Lichožrouti Galiny Miklínové, Smrtelné historky Jana Bubeníčka či mého nejoblíbenějšího Krtka a jeho dobrodružství. Režisérka Kateřina Hager přijede promluvit o svém dokumentárním filmu Děti online. Vše završíme slavnostním koncertem české klasické hudby v provedení Castellónského symfonického orchestra. 

Co bylo důvodem pro letošní českou přehlídku?

V předchozích letech jsme se zaměřovali na exotiku – Japonsko, Indii, Koreu. Bylo na čase se opět vrátit domu do Evropy. Česká republika byla vždy zemí s opravdu bohatou filmovou a filmařskou kulturou. Československá animace byla na Západě proslulá. Ale hlavním důvodem bylo přátelství MICE se zlínským festivalem, jedním nejvýznamějších dětských festivalů na světě.

V čem jsou si Češi a Španělé podobní?

Jsme Evropané a například moje auto je české. Češi jsou stejně jako Španělé otevření a usměvaví. Jen si nejsem jist, jestli bych přežil vaši tuhou českou zimu.

Jaké jsou další vrcholy 6. ročníku festivalu MICE?

Letos se do MICE vrátila profesionální kinematografie. V sobotu 10. února zahájí letošní ročník hvězda španělského filmu Marisa Paredesová. Podpora Filmové akademie je pro náš edukativní projekt velmi důležitá. Konečně se do popředí dostává hodnota vzdělání. Mezinárodní workshopy povedou profesionálové z Kuby, Argentiny, Chile, Tchaj-wanu, Německa, Srbska či Polska. Vedle oficiálních soutěží profesionálních filmů a snímků natočených student proběhne 17. a 18. února ve městě Sagunto jedna z největších konferencí na téma film a vzdělávání.