10. 5. 2017

Zahajovacím filmem bude nový dokument o Hermíně Týrlové

Patřila spolu s Karlem Zemanem a Jiřím Trnkou k zakladatelům českého animovaného filmu. Její tvorba je neodmyslitelně spojena se Zlínem. To je Hermína Týrlová. A právě této výjimečné ženě bude věnován slavnostní zahajovací ceremoniál 57. ročníku Zlín Film Festivalu. V premiéře se zde divákům představí nový film o Týrlové, který mapuje její život a tvorbu. Dokument vznikl v koprodukci České televize a Města Zlína.

 „Jsme velmi rádi, že můžeme festival zahájit právě filmem o Hermíně Týrlové, která většinu svého tvůrčího života prožila ve Zlíně. Festivaloví diváci budou mít jedinečnou možnost dozvědět se o první dámě českého animovaného filmu věci, které dosud nezazněly,“

uvádí umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Režisér Pavel Jirásek totiž ve filmu představí zcela unikátní materiály, které zatím veřejnost neměla šanci vidět.

"Rozhodl jsem se jít cestou vyprávění samotné Hermíny Týrlové, která chronologicky popisuje celý svůj život a díky unikátním televizním, filmovým nebo rozhlasovým archivním materiálům ve snímku i promlouvá,"

říká režisér Pavel Jirásek.

Natáčení probíhalo v původních zlínských filmových ateliérech a v domě Hermíny Týrlové a podíleli se na něm i studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Mimo jiné rekonstruovali vybrané ukázky z původního filmu Týrlové a vytvořili i loutku Ferdy Mravence, protože z té původní se zachovala jen hlava.

„Je to poprvé, co Česká televize tak podrobně mapuje tvůrčí pozůstalost po Hermíně Týrlové. Zmapování filmů, hrubých materiálů z natáčení, fotografií a korespondence, které dosud nikdo neviděl, tak obohatí archiv zlatého fondu české kinematografie,"

hodnotí práci na dokumentu dramaturg Martin Polák.

Na festivalu se dokument bude promítat v délce 60 minut, o dva dny později pak budou mít možnost ve zkrácené 52 minutové verzi film zhlédnout i televizní diváci. Televizní premiéru bude snímek mít ve středu 31. května ve 20:20 na programu ČT Art.

 

„Součástí pátečního zahajovacího ceremoniálu bude i křest DVD s filmy Hermíny Týrlové, které vydává Národní filmový archiv společně s Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN a Zlín Film Festivalem,“

doplňuje umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

 

Hermína Týrlová celý svůj život zasvětila dětské tvorbě, pro svoje filmy si často vyráběla rekvizity, zkoušela nové materiály, témata i animační postupy. Především technické zázemí animací Týrlové bude mapovat i speciální výstava fotografií s názvem "Ateliér Hermíny Týrlové". Expozici si mohou návštěvnicí prohlédnout v Kongresovém centru Zlín po dobu celého festivalu.

Zahajovacím filmem pro děti bude švédský snímek režiséra Pettera Lennstranda Vzhůru do vesmíru!, který se bude promítat v pátek 26. května v 10:00 v Golden Apple Cinema ve Zlatém jablku.