18. 2. 2013

ZLÍN FILM FESTIVAL V BERLÍNĚ

Ano, je tomu tak. O spolupráci se zlínským festivalem projevil zájem brazilský dětský filmový festival.

Ano, je tomu tak. O spolupráci se zlínským festivalem projevil zájem brazilský dětský filmový festival. Carolina Rigueira, která má na starosti international programming by ráda přivezla na svůj festival českou dětskou filmovou produkci. Mimořádně se zajímala o Cestu do pravěku od Karla Zemana a jeho animované filmy. Pro nejmenší brazilské děti by ráda připravila krátké animace od Hermíny Týrlové. BKFF se odehrává nejen v Riu de Janeiru, ale i v dalších brazilských městech.

I takto vypadají závěry z účasti zástupců ZLÍN FILM FESTIVALU na 63. filmovém festivalu v Berlíně. Právě v rámci Berlinale se tradičně pořádá Evropský filmový market, jeden ze tří nejdůležitějších filmových trhů na světě. Na tomto filmovém „veletrhu“ se nabízí i nakupují filmy z celého světa. Setkávají se zde producenti, nákupčí, distributoři a mnoho dalších profesí a firem včetně filmových festivalů.

ZLÍN FILM FESTIVAL se Berlinale účastnil jako oficiální partner Czech Film Center a kromě brazilského festivalu proběhly i další zajímavá jednání.

Zájem o spolupráci a výměnu zkušeností má International short film festival for children and youth Berlin, jehož 5. ročník se uskutečnil v listopadu 2012. Festival je součástí festivalu Interfilm (short film festival), který v listopadu zahájil svůj již 28. ročník. Podobným způsobem by chtěl spolupracovat také Shorts & Docs Festival 2013 v Reykjavíku.

Dramaturg dětské sekce portugalského filmového festivalu Rui Pereira vyjádřil velký zájem o spolupráci a výměnu zkušeností v programování dětských filmů. V budoucnosti dojde k vzájemným zasíláním tipů toho, co se za rok odehrálo v portugalské a české dětské a mládežnické filmové produkci.

Mimo jiné došlo také ke schůzce s programovým ředitelem Moscow International Film Festival nebo zástupci Tokyo-Chofu Kinder Film Festival. Nejexotičtější pak bylo jednání se zástupci Maurica, kteří by v budoucnu rádi přizvali ZLÍN FILM FESTIVAL při zakládání jejich vlastního filmového festivalu.

Mimo tato a další jednání, došlo také k milému setkání s producentkou společnosti Bavaria Pictures, Astrid Kahmke, která chtěla osobně poděkovat za udělení hlavní ceny ZLÍN FILM FESTIVALU filmu Smrt superhrdiny/Death of a Superhero (Germany, Ireland, 2011, dir. Ian FitzGibbon) v roce 2012.