1 — 7/6/2023
63. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
22. 3. 2013

Doprovodný program letošního ZLÍN FILM FESTIVALU startuje už začátkem dubna

Letošní 53. ročník ZLÍN FILM FESTIVALU se uskuteční od pondělí 27. května do soboty 1. června ve Zlíně a dalších městech.

Letošní 53. ročník ZLÍN FILM FESTIVALU se uskuteční od pondělí 27. května do soboty 1. června ve Zlíně a dalších městech. V průběhu festivalu bude promítnuto 260 animovaných, hraných i kombinovaných filmů různých stopáží a zaměření - nejen na děti, ale také na mládež a dospělé. Dominantní nesoutěžní sekcí budou Dny dánské kinematografie.

Nejstarší festival svého druhu na světě tradičně provází řada doprovodných akcí. Letos jich organizátoři připravili více než osmdesát.  První bude úvodní výstava letošního ročníku projektu Minisalon - Filmové klapky v pražském Divadle Hybernia, který začne 4. dubna. Z dalších událostí za pozornost určitě stojí například výstava významného fotografa Pavla Diase k jeho listopadovým 75. narozeninám, odhalení dvou dlaždic na zlínském Chodníku slávy filmových hvězd představitelům dětských rolí, a to Marku Ebenovi a Sandře Novákové. Vítanou novinkou je prodloužení celodenních programů na centrálním zlínském náměstí až do soboty 1. 6., kdy se uskuteční Den s Českým rozhlasem. A také výrazné rozšíření aktivit v místě konání open-air projekcí na náměstí T. G. Masaryka.  Čekání na začátek promítání v letním kině návštěvníkům už v loňském roce zpříjemňovaly koncerty nejrůznějších žánrů pořádané v rámci projektu Čekání na tmu. Letos organizátoři vedle koncertů pod širým nebem počítají také s otevřením festivalového party stanu, ve kterém poběží program každý den od 16 hodin až do rána. Připraveny jsou vystoupení kapel, DJs, tematické společenské akce, happeningy - například tvorba graffiti.

Výrazného oživení se dočkala také programová část ZLÍN FILM FESTIVALU 2013. Poprvé se objeví nová nesoutěžní sekce Tisíc a jedna noc, která představí pohádky a jejich filmové adaptace. Premiérově tuto část odstartují filmová zpracování pohádek dánského klasika Hanse Christiana Andersena. S cílem představit ve Zlíně mladé, začínající, nadané herce a tvůrce z celého světa vznikla další nesoutěžní filmová sekce - Young Stars. Třetí programovou novinkou je začlenění Zlínského psa jako nové mezinárodní soutěže ZLÍN FILM FESTIVALU. Odborná porota bude vybírat nejlepší práce nadějí studentského filmu v kategoriích animace, hraný film, dokument a filmy nové formy, a také TOP film Zlínského psa, jehož autor získá odměnu 1 000 eur. Pevnou součástí festivalu se stává také projekt Duhová kulička zaměřený na filmový marketing. Ambicí pořadatelů je, aby se zlínská přehlídka stala významnou také díky setkávání filmařů a filmových odborníků, rozhodli se proto rozšířit odbornou sekci nazvanou Film Industry s nabídkou workshopů, seminářů, ale i přednášek formátu master-class. 

S blížícím se termínem konání festivalu dostávají jasnější obrysy také jména porotců a hostů. Svou účast v porotách přislíbili například slovenská herečka Danica Jurčová, režisér Pavel Jandourek či režisér, animátor a autor jedné z letošních klapek Jaroslav Nykl, držitel Zlatého střevíčku za animovaný film. Grand Prix ZLÍN FILM FESTIVALU osobně převezme respektovaný kanadský producent, bývalý ředitel montrealského filmového festivalu Rock Demers

53. ročník ZLÍN FILM FESTIVALU připravuje tým pod vedením nové programové ředitelky Markéty Pášmové

„Omlazený štáb je zárukou, že 53. ročník bude sršet energií, espritem a kreativitou. Ačkoliv nás tradice a světové renomé mírně předurčují ke konzervativnímu pojetí zejména v soutěžní části filmové přehlídky, v té nesoutěžní a především v doprovodném programu chceme být odvážní! Věřte, že v dnešní době napjatých rozpočtů není jednoduché držet krok s dynamicky se rozvíjejícími festivaly zahraničními. Díky cestám našich dramaturgů, které mnohé festivaly zvou do porot, máme o festivalovém světě dobrý přehled," říká výkonný ředitel pořádající společnosti Filmfest Zdeněk Skaunic.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.