19. 4. 2013

KDO BOJUJE O ZLATÝ STŘEVÍČEK – díl I.

Letošní soutěž bude opět plná zajímavých snímků z celého světa. Pojďme si postupně představovat kandidáty na Zlatý střevíček.

Letošní soutěž bude opět plná zajímavých snímků z celého světa. Pojďme si postupně představovat kandidáty na Zlatý střevíček. Začněme s reprezentanty ze zámoří, z Tchaj-wanu a Spojených států amerických!

Pamatujete si na loňský nezávislý film Terri režiséra Azazele Jacobse? Ano, byl to ten otylý outsider, který chodí do školy v pyžamu, protože je to zkrátka pohodlné. Tento skvělý snímek byl poté vybrán na několik dalších zahraničních festivalů a dokonce v Poznani získal cenu mládežnické poroty a speciální cenu Asociace polských filmařů. Na konci května se ve zlínských festivalových kinech objeví další film s hlavním představitelem Jacobem Wysockim (na fotografii), kterého můžeme nominovat na zlínskou shooting star. V mezinárodní soutěži filmů pro mládež bude o cenu bojovat film Fat Kid Rules the World režiséra a herce Matthewa Lillarda, jehož diváci mohou znát z filmů Vřískot či Scooby-Doo. Film byl natočen na základě stejnojmenné knihy K. L. Goinga a vypráví příběh dalšího outsidera Troye, kterému do nudného a stereotypního života vstoupí bohémský rocker Marcus. Naverbuje ho jako bubeníka do vznikající punk rokové kapely. Na tom by nebylo tak zvláštního, až na to, že Troy o hře na bicí vůbec nic neví a navíc - jak se na Troyův vstup mezi tuhle ďábelskou punkovou chásku bude tvářit striktní otec, bývalý voják?

Zcela jiný pohled na svět mladých lidí přináší film Touch of Light v tchajwansko -hongkongské koprodukci. Tento příběh o inspiraci, objevech a lásce byl natočen na základě skutečných událostí, spojených se životem slepého klavírního génia Huanga Yu Sianga (Siang hraje sám sebe), který opouští své bezpečné rodinné zázemí na venkově, aby studoval na regulérní hudební škole v Soulu. Potkává zde mladou dívku, která díky němu začne realizovat svůj sen stát se tanečnicí. Tento poetický film oplývá nádhernou vizuální složkou a skvělými hereckými výkony. Sandrine Pinna získala za svou roli dvě ceny na tchaj-pejském filmovém festivalu.

Režisér Chang Jung-Chi říká: „Když jsem v roce 2005 viděl Yu-Sianga poprvé hrát na klavír, jeho úsměv byl tím hlavním dojmem, který na mě udělal. Mé přátelství s Yu-Siangem mě přimělo zajímat se více o svět slepých lidí."