25. 4. 2013

SETKÁNÍ NOVINÁŘŮ S VOJTĚCHEM JASNÝM

SETKÁNÍ NOVINÁŘŮ S VOJTĚCHEM JASNÝM V PRAZE VE ČTVRTEK 18. DUBNA Setkání se uskutečnilo při příležitosti plánované účasti Vojtěcha Jasného na 53. ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU. Při besedě, jíž se účastnilo v sídle agentury 2Media v Pařížské ulici v Praze.

Setkání se uskutečnilo při příležitosti plánované účasti Vojtěcha Jasného na 53. ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU. Při besedě, jíž se účastnilo v sídle agentury 2Media v Pařížské ulici v Praze asi 20 novinářů a zástupců médií vládla příjemná a milá atmosféra. Vojtěch Jasný byl i přes úctyhodný věk v dobré kondici a bavil přítomné svérázným vyprávěním.

V průběhu ZFF se ve Zlíně známý český režisér setká se svým přítelem, kanadským producentem Rockem Demersem a jako první mu bude moci pogratulovat k převzetí GRAND PRIX ZFF 2013. Tuto mimořádnou cenu pořadatelé zlínské přehlídky Rocku Demersovi udělí za jeho padesátileté úsilí v oblasti filmu pro děti a mládež. Stane se tak v úterý 28. května v podvečer v zahradě Baťovy vily ve Zlíně. Oba světoznámí filmaři jsou spolupracovníci a přátelé již od dob, kdy Vojtěch Jasný odešel do exilu.

Oba přátele, V. Jasného a R. Demerse čeká na festivalu ve Zlíně rovněž ‚pracovní program'. Ve čtvrtek 30. května budou mít v rámci Film Industry programu MASTER CLASS, a to pro festivalové hosty - filmové odborníky, studenty i zájemce z řad veřejnosti. Moderovat jej bude žák Vojtěch Jasného - mladý španělský režisér a dokumentarista Arkaitz Basterra.

Při příležitosti účasti pánů Jasného a Demerse uvede ZFF ve svém filmovém programu snímek Velká země malých / The Great Land of Small, Kanada 1987.Snímek patří do mezinárodně proslulé série filmů pro děti „Tales for All". Duchovním otcem celého projektu je právě kanadský filmař Rock Demers. Hrdinové jeho snímků jsou většinou děti, které objevují svět prostřednictvím své nespoutané fantazie. Právě tento přístup k tvorbě zajistil Demersovi i kanadskou obdobu Oscara - Genie. Snímek Velká země malých, který natočil český režisér Vojtěch Jasný, patří k vrcholům celé kolekce.

Letos osmdesátiletý Rock Demers jezdí na zlínský festival pravidelně téměř 50 let. Ve své tvorbě se zaměřuje především na děti a mládež. Podstatná část jeho profesního života je spjata s Českou republikou, konkrétně se jmény Břetislava Pojara a Vojtěcha Jasného. Roku 2006 byl Rock Demers ve Zlíně členem hlavní poroty. Zlínské pořadatele dodnes hřejí slova jeho hodnocení:

„Jsem nesmírně potěšen, že jsem mohl být účastníkem 50. výročí zlínského festivalu filmů pro děti a mládež. Rozsah festivalu byl opravdu skvělý. Skvělý - co se týče filmových projekcí a jejich technických kvalit, rozmanitosti filmových sekcí, spojení starých a zcela nových filmů, dokonalého vykreslení toho, co bylo, je a vždy bude živostí a originality české kinematografie pro děti a mládež. Skvělý - co se týče organizace, celkového počtu filmů a hostů z celého světa. Skvělý - co se týče vřelosti, se kterou vítali každého hosta a laskavosti, kterou mu věnovali během jeho pobytu. Skvělý - co se týče závěrečného ceremoniálu a recepce. Upřímně řečeno, celý štáb festivalu byl při přípravách 50. výročí festivalu skvělý. Gratuluji a děkuji mnohokrát za vaši srdečnost."

Také Vojtěch Jasný je pravidelným návštěvníkem ZFF. Členem poroty byl o rok později než Rock Demers - v roce 2007. V roce 2010 ZLÍN FILM FESTIVAL uvedl za jeho osobní účasti snímek španělského režiséra Arkaitze Basterry snímek Život a film - Labyrintové životopisy Vojtěcha Jasného (2009).

Ke vztahu k Rocku Demersovi Vojtěch Jasný říká:

„V exilu i v životě předtím jsem pochopil, že můžu si dát svobodu za všech systémů a ve všech zemích, kde jsem žil, ale je to vždy možné jen s vlivnými lidmi - producenty, autory. A v mém případě jsme se s těmito lidmi stali přáteli. Tvořit v exilu je nemožné bez pomoci vzácných přátel. Je to například producent Rock Demers, můj nejlepší přítel v Kanadě z produkce La Fete v Montrealu, kde jsem jako režisér také doma, díky Rockovi."