30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež

ARCHIV doprovodného programu


Zpět

Sekce: Slavní absolventi Filmové školy Zlín

ALOIS NEBEL, r. Tomáš Luňák v cyklu Slavní absolventi Filmové školy Zlín

So 27.05 | 19:00, Filmové ateliéry

Projekce filmu a beseda s tvůrci v unikátním prostoru původního filmového ateliéru na Kudlově.
Účast potvrdil výtvarník Noro Držiak!

Popis filmu:
Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce.

Noro Držiak (1974)
Výtvarník, animátor a režisér slovenského původu žijící v Praze. Absolvent Filmové školy Zlín, v roce 2005 absolvoval Katedru animované a multimediální tvorby na FAMU pod vedením Břetislava Pojara. Je výtvarníkem postav seriálu Krysáci, který získal v roce 2008 cenu Elsa za nejlepší animovaný pořad. Jako koproducent a supervizor animací a vizuálních efektů pracoval na prvním českém celovečerním rotoskopickém filmu Alois Nebel. V roce 2012 za něj získal Českého lva v kategorii Nejlepší výtvarné řešení filmu.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.