Film programme


Thu 01.06.2017 | 20:00
15

My First Highway (2016)

Section: International Competition of Feature Films for Youth

Directed by: Kevin Meul

Belgium, 2016, 82 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Thu 01.06.2017 | 20:20
15

Who Saw Him Die (1968)

Section: Days of Swedish Cinema

Directed by: Jan Troell

Sweden, 1968, 110 min

Projection place: Golden Apple Cinema 4

Score:

Thu 01.06.2017 | 20:30
15

The Space Between Us (2017)

Section: Panorama

Directed by: Peter Chelsom

U.S.A., 2017, 120 min

Projection place: Golden Apple Cinema 5

Score:

Thu 01.06.2017 | 21:30
18

Kicks (2016)

Section: Night Horizons

Directed by: Justin Tipping

U.S.A., 2016, 80 min

Projection place: Golden Apple Cinema 6

Score:

Thu 01.06.2017 | 21:30
15

John Wick: Chapter 2 (2017)

Section: Open Air Cinema

Directed by: Chad Stahelski

U.S.A., 2017, 122 min

Projection place: Open Air Cinema

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:10
15

The Edge of Seventeen (2016)

Section: International Competition of Feature Films for Youth

Directed by: Kelly Fremon

U.S.A., 2016, 104 min

Projection place: Golden Apple Cinema 1

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:15
6

Robby and Toby´s fantastic Voyager (2016)

Section: Panorama

Directed by: Wolfgang Groos

Germany, 2016, 105 min

Projection place: Aula

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:20
6

Rabbit School (2016)

Section: Panorama

Directed by: Ute v von Münchow-Pohl

Germany, 2016, 76 min

Projection place: Golden Apple Cinema 2

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:30
18

Little Rain Worms- Butterflies (2015)

Section: Neighbourhood

Directed by: Jaromír Gál

Czech Republic, 2015, 9 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:30
5

Winter Tournament (2016)

Section: Neighbourhood

Directed by: Maciej Pestka

Poland, 2016, 5 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:30
6

Neighbourhood - short animations (2016)

Section: Neighbourhood

Czech Republic, Poland, Germany, 2016, 55 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:30
5

Some Thing (2015)

Section: Neighbourhood

Directed by: Elena Walf

Germany, 2015, 7 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:30
9

Pat and Mat in the Countryside: The Tiles (2015)

Section: Neighbourhood

Directed by: Marek Beneš

Czech Republic, 2015, 8 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:30
5

Xavier the Cat (2014)

Section: Neighbourhood

Directed by: Andrzej Orzechowski, Bronislaw Zeman

Poland, 2014, 8 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:30
5

Box & Ball: The Flag (2015)

Section: Neighbourhood

Directed by: Tomasz Niedźwiedź

Poland, 2015, 5 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:30
10

My Life as a Zucchini (2016)

Section: Welcome to Switzerland

Directed by: Claude Barras

Switzerland, France, 2016, 66 min

Projection place: Mala scena

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:30
6

The House (2016)

Section: International Competition of Animated Films for Children, Neighbourhood, Czech Films and TV

Directed by: Veronika Zacharová

Czech Republic, 2016, 5 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:30

Mash for two (2016)

Section: Neighbourhood

Directed by: Leopold Blümel

Germany, 2016, 2 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:30

Ami (2016)

Section: Neighbourhood

Directed by: Gonzalo San Vincente

Germany, 2016, 6 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 02.06.2017 | 08:40
10

Father and Daughter (2016)

Section: International Competition of Animated Films for Children

Directed by: Chenglin Xie

China, 2016, 5 min

Projection place: Golden Apple Cinema 4

Score: