Film programme


Fri 26.05.2017 | 08:30
8

Tjorven, Båtsman and Moses (1964)

Section: Days of Swedish Cinema

Directed by: Olle Hellbom

Sweden, 1964, 89 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:20
12

Come Along (2016)

Section: Panorama

Directed by: Igor Šterk

Slovenia, 2016, 83 min

Projection place: Golden Apple Cinema 2

Score:

Fri 26.05.2017 | 16:30
12

The White Dove (1960)

Section: Golden Slipper for Special Contribution in Children´s and Youth Cinema

Directed by: František Vláčil

Czech Republic, 1960, 76 min

Projection place: Golden Apple Cinema 6

Score:

Sat 27.05.2017 | 13:20
13

Mum's Wrong (2016)

Section: Panorama

Directed by: Marc Fitoussi

France, 2016, 92 min

Projection place: Golden Apple Cinema 5

Score:

Sat 27.05.2017 | 15:10
8

Tjorven, Båtsman and Moses (1964)

Section: Days of Swedish Cinema

Directed by: Olle Hellbom

Sweden, 1964, 89 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Sat 27.05.2017 | 16:30
13

Memories of Summer (2016)

Section: Panorama

Directed by: Adam Guzinski

Poland, 2016, 87 min

Projection place: Golden Apple Cinema 6

Score:

Sat 27.05.2017 | 17:20
13

Little Wing (2016)

Section: International Competition of European First Films

Directed by: Selma Vilhunen

Finland, Denmark, 2016, 100 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Sun 28.05.2017 | 10:40
12

Heartstrings (2016)

Section: International Competition of Feature Films for Children

Directed by: Michel Boujenah

France, 2016, 89 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Sun 28.05.2017 | 17:20
13

Summer 1993 (2017)

Section: International Competition of European First Films

Directed by: Carla Simon Pipó

Spain, 2017, 96 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Sun 28.05.2017 | 17:30
15

My First Highway (2016)

Section: International Competition of Feature Films for Youth

Directed by: Kevin Meul

Belgium, 2016, 82 min

Projection place: Golden Apple Cinema 4

Score:

Mon 29.05.2017 | 10:20
12

Little Harbour (2017)

Section: International Competition of Feature Films for Children

Directed by: Iveta Grófová

Slovak Republic, Czech Republic, 2017, 85 min

Projection place: Golden Apple Cinema 2

Score:

Mon 29.05.2017 | 10:40
8

Eskil and Trinidad (2013)

Section: Days of Swedish Cinema

Directed by: Stephan Apelgren

Sweden, 2013, 98 min

Projection place: Aula

Score:

Mon 29.05.2017 | 14:00
10

Oskar's America (2017)

Section: International Competition of Feature Films for Children

Directed by: Torfinn Iversen

Norway, 2017, 79 min

Projection place: Golden Apple Cinema 6

Score:

Mon 29.05.2017 | 16:30
15

Hunting Flies (2016)

Section: International Competition of European First Films

Directed by: Izer Aliu

Norway, 2016, 106 min

Projection place: Golden Apple Cinema 6

Score:

Mon 29.05.2017 | 17:20
15

Simple Simon (2010)

Section: Days of Swedish Cinema

Directed by: Andreas Öhman

Sweden, 2010, 82 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Tue 30.05.2017 | 08:20
10

My Life as a Zucchini (2016)

Section: Welcome to Switzerland

Directed by: Claude Barras

Switzerland, France, 2016, 66 min

Projection place: Golden Apple Cinema 2

Score:

Tue 30.05.2017 | 08:30
10

Oskar's America (2017)

Section: International Competition of Feature Films for Children

Directed by: Torfinn Iversen

Norway, 2017, 79 min

Projection place: Mala scena

Score:

Tue 30.05.2017 | 10:40
12

Heartstrings (2016)

Section: International Competition of Feature Films for Children

Directed by: Michel Boujenah

France, 2016, 89 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Tue 30.05.2017 | 10:40
8

Heidi (2015)

Section: Welcome to Switzerland

Directed by: Alain Gsponer

Switzerland, Germany, 2015, 105 min

Projection place: Aula

Score:

Tue 30.05.2017 | 14:00
14

Enough! (2016)

Section: Panorama

Directed by: Tessa Schram

Netherlands, 2016, 104 min

Projection place: Golden Apple Cinema 6

Score: