Film programme


Fri 26.05.2017 | 08:15
6

Owls & Mice (2016)

Section: Panorama

Directed by: Simone van Dusseldorp

Netherlands, 2016, 80 min

Projection place: Aula

Score:

Fri 26.05.2017 | 08:20
15

The Edge of Seventeen (2016)

Section: International Competition of Feature Films for Youth

Directed by: Kelly Fremon

U.S.A., 2016, 104 min

Projection place: Golden Apple Cinema 2

Score:

Fri 26.05.2017 | 08:30
8

Tjorven, Båtsman and Moses (1964)

Section: Days of Swedish Cinema

Directed by: Olle Hellbom

Sweden, 1964, 89 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 26.05.2017 | 08:30
8

Pippi in the South Seas (1970)

Section: Days of Swedish Cinema

Directed by: Olle Hellbom

Sweden, Germany, 1970, 86 min

Projection place: Mala scena

Score:

Fri 26.05.2017 | 08:50
8

Lotta Leaves Home (1993)

Section: Days of Swedish Cinema

Directed by: Johanna Hald

Sweden, 1993, 83 min

Projection place: Golden Apple Cinema 5

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:00
8

Up in the Sky (2016)

Section: International Competition of Feature Films for Children

Directed by: Petter Lennstrand

Sweden, 2016, 82 min

Projection place: Golden Apple Cinema 1

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:20
12

Come Along (2016)

Section: Panorama

Directed by: Igor Šterk

Slovenia, 2016, 83 min

Projection place: Golden Apple Cinema 2

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:40
6

Live from the Moss: Rap, lazybones! (2016)

Section: International Competition of Animated Films for Children, Czech Films and TV

Directed by: Filip Pošivač

Czech Republic, 2016, 3 min

Projection place: Mala scena

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:40
3

The Garden under the Stars - Scary Dog (2017)

Section: Czech Films and TV, International Competition of Animated Films for Children

Directed by: Martin Otevřel

Czech Republic, 2017, 7 min

Projection place: Mala scena

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:40
12

Room 213 (2017)

Section: Panorama

Directed by: Emelie Lindblom

Sweden, 2017, 95 min

Projection place: Aula

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:40
3

The Knot Fairy-tale (2017)

Section: International Competition of Animated Films for Children, Czech Films and TV

Directed by: Jaroslav Nykl

Czech Republic, 2017, 10 min

Projection place: Mala scena

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:40
8

Pippi in the South Seas (1970)

Section: Days of Swedish Cinema

Directed by: Olle Hellbom

Sweden, Germany, 1970, 86 min

Projection place: Golden Apple Cinema 3

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:40
9

Pat and Mat in the Countryside: The Cactus (2015)

Section: Czech Films and TV

Directed by: Marek Beneš

Czech Republic, 2015, 8 min

Projection place: Mala scena

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:40
6

Package - New Czech Short Animations

Section: Czech Films and TV

, 0, 71 min

Projection place: Mala scena

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:40
6

The House (2016)

Section: International Competition of Animated Films for Children, Neighbourhood, Czech Films and TV

Directed by: Veronika Zacharová

Czech Republic, 2016, 5 min

Projection place: Mala scena

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:40

Lucky Four And Devil's Thumb (2016)

Section: Czech Films and TV

Directed by: Michal Žabka

Czech Republic, 2016, 15 min

Projection place: Mala scena

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:40
6

Data Village (2017)

Section: Czech Films and TV

Directed by: Martin Ferencei

Czech Republic, 2017, 5 min

Projection place: Mala scena

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:40
3

Atlas of Dragons (2016)

Section: International Competition of Animated Films for Children, Czech Films and TV

Directed by: Veronika Kuncová

Czech Republic, 2016, 4 min

Projection place: Mala scena

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:40
6

Annie and Joey - Scandal in Town (2017)

Section: Czech Films and TV

Directed by: Michal Žabka

Czech Republic, 2017, 14 min

Projection place: Mala scena

Score:

Fri 26.05.2017 | 10:50
8

Ronja, the Robber´s Daughter (1984)

Section: Days of Swedish Cinema

Directed by: Tage Danielsson

Norway, Sweden, 1984, 126 min

Projection place: Golden Apple Cinema 5

Score: